data: 26.07 - 31.07.2016

Aktualności

Powrót

Miłosierdzie w kadrze

2016-10-14 / News


„Kadry miłosierdzia” to wystawa zdjęć z ŚDM 2016 okiem fotografów amatorów, zorganizowana przez Samorząd Studencki Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Wystawa mieści się w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie i potrwa do 16 listopada.

- Celem wystawy jest wrócenie wspomnieniami do ŚDM, ponieważ było to wydarzenie na skalę całego świata, wydarzenie do którego warto wracać, być znowu przez chwilę razem, zobaczyć i przeżyć te chwile jeszcze raz – tłumaczyła Celina Budzowska, opiekun Samorządu Studenckiego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Kadra miłosierdzia

Wystawa składa się ze zdjęć autorstwa fotografów amatorów: Izabeli Grabowskiej, Łukasza Głowackiego, Kamila Janowicza, Łukasza Kalawskiego, Pauliny Krzyżak oraz Daniela Mazura.

- Za każdym razem oglądając te zdjęcia będziemy przeżywać coś innego – mówił 13 października podczas wernisażu wystawy ks. Michał Drożdż, dyrektor Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UPJPII - Tytuł „Kadry Miłosierdzia” rozumiem też trochę inaczej. Nie chodzi tylko o te fotograficzne kadry. Te zdjęcia robili ludzie, czyli Kadra Miłosierdzia, ludzie którzy mieli głębię przeżyć, którzy chcieli zatrzymać tę atmosferę miłosierdzia –mówił ks. Drożdż.


To było wyzwanie

Podczas wernisażu odbył się również konkurs na najlepszego fotografa wystawy. Werdyktem obecnych na wystawie gości, wygrał Łukasz Kalawski, absolwent Fundacji Dzieła Nowego Tysiąclecia.

- Fotografowanie podczas ŚDM było dla mnie wyzwaniem, ponieważ bałem się, że coś się nie uda, że nie będę miał koncepcji.  Ale jak wszedłem w tłum ludzi, to natchnienie przyszło od razu – mówił Łukasz. – Bardzo lubię jedno swoje zdjęcie, które z resztą znajduje się na wystawie, przedstawiające parę zakochanych osób. Pamiętam, że czekałem na to ujęcie bardzo długo. Zauważyłem ich, że stoją obok siebie, patrzą na siebie, ale czekałem na taki jeden moment. W końcu mężczyzna popatrzył na mnie, ona się do niego przytuliła i to był ten wymarzony kadr – wspomina.

- To było jedno z największych wyzwań w moim życiu – opowiada Paulina Krzyżak – momentami było się bardzo trudno dostać w pewne miejsca, było ciężko złapać Papieża na zdjęciu, przejść przez ochronę, tłum ludzi. Aczkolwiek była pewna łatwość w robieniu tych zdjęć, która polegała na tym, że jeśli tak naprawdę czuło się to, co było na zdjęciu, było się razem z tymi ludźmi, to zdjęcia wychodziły same i to było w tym piękne – mówi. - Najmilej wspominam czas, kiedy robiłam zdjęcia na Rynku Głównym. Powstało takie zdjęcie, które pokazuje pielgrzymów na pomniku Adama Mickiewicza. Pamiętam, że modlili wtedy się Koronką do Bożego Miłosierdzia i wykrzykiwali ją na cały rynek. Zdjęcie zrobiłam w deszczu, podbiegając i kładąc się prawie na ziemi – wspomina Paulina.


Zaczerpnij radość

Oprócz zdjęć, na wernisażu prezentowano materiały filmowe autorstwa studentów Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie: Łukasza Krasnego, Jakuba Stoszka oraz Anety Filipczyk.

Wystawa zdjęć mieści się na pierwszym piętrze Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie i potrwa do 16 listopada.

- Myślę, że ten miesiąc jest wspaniałym czasem, by odwiedzić tą wystawę. Wierzę, że ludzie będą ją oglądać i czerpać z tej wystawy radość – podsumowuje Celina Budzowska.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Pozostając na tej stronie, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookies.

Potwierdzam