data: 26.07 - 31.07.2016

Helena Modrzejewska (1840-1909) 

Wybitna polska aktorka specjalizująca się w rolach szekspirowskich i tragicznych, już za życia stała się legendarną artystką, gwiazdą scen polskich i amerykańskich. Do historii przeszły jej kreacje szekspirowskie, grane jeszcze w Polsce – Julia z Romea i Julii, Ofelia z Hamleta, Beatrice z Wiele hałasu o nic, a później także Rozalinda z Jak wam się podoba, Lady Makbet z Makbeta, Viola z Wieczoru trzech króli, Kleopatra z Antoniusza i Kleopatry. Pod koniec kariery, aktorka występowała również w dramatach Stanisława Wyspiańskiego, jako Maria z Warszawianki i Laodamia z Protesilasa i Laodamii. Zagrała około 260 ról.

Już w Krakowie zdobyła sławę, później zaczęła występować w Warszawie. W 1876 roku wyemigrowała do Kalifornii. Kontynuowała swą karierę aktorską na obczyźnie, przeważnie występując na scenach amerykańskich i angielskich. Zyskała olbrzymie uznanie i rozgłos, występując głównie w repertuarze szekspirowskim.

W 1883 przyjęła obywatelstwo amerykańskie. Jej pogrzeb odbył się w Los Angeles. Później, zgodnie z ostatnią wolą, jej szczątki spoczęły obok grobu matki w Krakowie na cmentarzu Rakowickim. Polskie uroczystości pogrzebowe przerodziły się w patriotyczną manifestację.

Portret Heleny Modrzejewskiej autorstwa Józefa Sebalda – Kraków 1903

KBF

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Pozostając na tej stronie, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookies.

Potwierdzam