data: 26.07 - 31.07.2016

Joseph Conrad (1857-1924) 

Właściwie Teodor Józef Konrad Korzeniowski. Powieściopisarz, jeden z najwybitniejszych pisarzy swojego czasu, Polak tworzący w języku angielskim, nazywany (za Michałem Choromańskim) „Słowackim Wysp Tropikalnych”.

Debiutował powieścią Szaleństwo Almayera (1895). Opublikował kilkadziesiąt zbiorów opowiadań i powieści, m.in. Lord Jim, Jądro ciemności (na motywach którego w 1979 roku Francis Ford Coppola nakręcił słynny Czas Apokalipsy z Marlonem Brando), Gra losu, Smuga cienia. Twórczość Josepha Conrada oparta jest w znacznej mierze na jego własnych doświadczeniach, związanych z latami pobytu na morzu (jako marynarz zwiedził porty na Dalekim Wschodzie, w Australii i Oceanii, Ameryce Środkowej; był też kapitanem statku parowego kursującego po Kongo).

Conrad osiadł w Anglii, został pochowany na cmentarzu w Canterbury pod nazwiskiem Korzeniowski. W Krakowie mieszkał w latach 1867-1874, uczęszczał do gimnazjum Nowodworskiego. W Krakowie umarł ojciec pisarza. Większość przekładów na język polski jest dziełem kuzynki pisarza Anieli Zagórskiej.

W Krakowie od 2009 roku odbywa się Międzynarodowy Festiwal Literacki im. Josepha Conrada.

KBF

 

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Pozostając na tej stronie, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookies.

Potwierdzam