data: 26.07 - 31.07.2016

Aktualności

Powrót

Kardynał Tagle - kim jest "Wojtyła Azji"?

2017-01-30 / News


W najbliższej odsłonie rekolekcji "Ogień dla nas i całego świata" weźmie udział kardynał Luis Antonio G. Tagle, filipiński duchowny, arcybiskup Manili. Będzie to jedna z niewielu okazji, by usłyszeć w Polsce duchownego nazywanego „Wojtyłą Azji”.

Kardynał Luis Antonio G. Tagle to filipiński duchowny, arcybiskup Manili, doktor teologii, w 2012 roku mianowany przez Papieża Benedykta XVI kardynałem. Jeden z mocnych Papabili (duchownych „godnych pozycji papieża”), w motcie swojego herbu daje wyraźne świadectwo swojej wiary: „DOMINUS EST” (Pan jest).


Kardynał Tagle uznawany jest za jednego z najbardziej rozpoznawanych duchownych, pochodzących z Azji, zarówno dzięki swojej działalności na rzecz najbiedniejszych i najbardziej potrzebujących, przewodnicząc Caritas Internationalis, jak również za sprawą swojej działalności medialnej. Gość 4. spotkania w ramach rekolekcji „Ogień dla nas i całego świata” jest prezenterem programu The Word Exposed, emitowanego online na CatholicTV.com.
Okazjonalnie występuje także w filipińskiej telewizji śniadaniowej, dobrze rozumie świat mediów społecznościowych (prowadzi Twitter, jest najchętniej śledzonym duchownym na Facebooku). Doskonale radzi sobie z mediami, kreatywnie w nich uczestnicząc a pilot do telewizora uznaje za najlepszy symbol współczesnej kultury.Kardynał Tagle od 2015 roku jest przewodniczącym Caritas Internationalis. Przewodnicząc tej, jednej z największych charytatywnych instytucji Kościoła, przekształca myślenie o niej jak i o samym zjawisku ubóstwa: działalność Caritas nie powinna ograniczać się wyłącznie do działalności pomocowej, ale powinna przede wszystkim zabiegać o usuwanie przyczyn ubóstwa i cierpienia. - Ukrzyżowanie ubogich jest u progu trzeciego tysiąclecia codziennością - pisze w wydanej w 2014 roku nakładem wydawnictwa WAM pierwszej książce, która ukazała się na polskim rynku, „Ludzie Wielkiej Nocy”.Biskup Grzegorz Ryś napisał o książce kardynała Taglego: "To książka bardzo ważna. To książka o wspólnocie - o jej potrzebie, znaczeniu, sposobach budowania. (...) W dobie niesamowitych nigdy wcześniej niewyobrażalnych narzędzi dialogu i porozumienia - rośnie liczba ludzi przerażająco samotnych, odizolowanych, zmarginalizowanych i odrzuconych”.


Filipiński duchowny podejmuje też liczne działania na rzecz prześladowanych chrześcijan, co ma ogromne znaczenie właśnie w Azji Południowo-Wschodniej i na całej szerokości 10. równoleżnika. Zwłaszcza na tej szerokości geograficznej chrześcijanie doświadczają wielu prześladowań, „czasem otwarcie brutalnych, często jednak dokonywanych nie wprost, w białych rękawiczkach". Obserwując i doświadczając cierpień, które są codziennością chrześcijan w Azji, kardynał Tagle zwraca szczególną uwagę na misyjny charakter chrześcijaństwa. - Przy całym doświadczanym cierpieniu, chrześcijanie w Azji świadczą o silnej obecności Ducha Święta.

Przy tym wszystkim jest też ponoć jedynym duchownym, umiejącym do łez rozśmieszyć Papieża Benedykta XVI.


11 lutego w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach na czwartej odsłonie rekolekcji „Ogień dla nas i całego świata”.

zs / mg / mk 

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Pozostając na tej stronie, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookies.

Potwierdzam