data: 26.07 - 31.07.2016

Poznaj Małopolskę

Kopalnie Soli

Kopalnie Soli

Z podkrakowskimi kopalniami związana jest legenda o księżniczce Kindze (późniejszej świętej), żonie księcia Bolesława Wstydliwego. Opuszczając rodzinne Węgry, księżniczka miała wrzucić pierścień do szybu jednej z tamtejszych kopalń. Odnaleziono go w bryle soli pod Krakowem, w miejscu, gdzie następnie powstała jedna z naszych żup. Szlak Solny umożliwia zwiedzenie obydwu kopalń soli, w Wieliczce i w Bochni, jak również Zamku Żupnego w Wieliczce.
 

Wieliczkazobacz więcej

Dzięki kopalni soli znana jest na całym świecie. Sól z solanek powierzchniowych warzono tu już 3500 lat p.n.e., początki eksploatacji soli kamiennej datuje się natomiast na XIII w., z tego bowiem okresu pochodzi najstarszy szyb odkryty na dziedzińcu Zamku Żupnego. Początkowo kopalnia stanowiła własność książęcą, a następnie królewską. Z pieniędzy uzyskiwanych ze sprzedaży soli opłacano profesorów Akademii Krakowskiej, budowano i odnawiano krakowskie kościoły i kamienice, łożono na renesansową rozbudowę Wawelu. Kilka wieków później, w 1978 r., kopalnię wpisano na Listę UNESCO, doceniając jej unikatowość w skali świata.

Kopalnia soli w Bochnizobacz więcej

Najstarsza kopalnia soli w Polsce. Wydobycie soli w okolicach Bochni to historia sięgająca 3,5 tys. lat p.n.e. Początki bocheńskiej kopalni jako zakładu wydobywczego sięgają roku 1248. Kopalnia Soli Bochnia, jest największym skarbem bocheńszczyzny, właśnie dzięki złożom soli, miasto Bochnia stało się jednym z najważniejszych ośrodków gospodarczych średniowiecznej małopolski. Z każdym mijającym stuleciem Kopalnia Soli zostawiała wyraźny wpływ na historię miasta, jego rozwój urbanistyczny, ale również historię przedsiębiorczości, rozwój przemysłu i społeczeństwa. Dzisiaj Kopalnia Soli Bochnia to jeden z największych ośrodków turystycznych regionu.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Pozostając na tej stronie, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookies.

Potwierdzam