data: 26.07 - 31.07.2016

Aktualności

Powrót

Nowa akcja ŚDM - Wolontariat Plus

2015-01-24

Za nami pierwsze spotkanie w ramach projektu Wolontariat Plus organizowanego przy Światowych Dniach Młodzieży. Przedsięwzięcie nieprzeciętne dla nieprzeciętnych osób! 500 młodych osób będzie się spotykać, by doskonalić swoje umiejętności, nie tylko te wykorzystywane w działalności wolontaryjnej…


Pamiętacie przypowieść o talentach (Mt 25, 14-30)? Każdy z nas otrzymał talent, a może i nawet kilka, od Pana. Ci najodważniejsi postanowili je pomnożyć, a nie, jak jeden z potępionych sług, zakopać w ziemi, by oddać się wygodnej bierności. 500 utalentowanych młodych wolontariuszy będzie spotykać się w ramach projektu, który ma nie tylko rozwinąć ich umiejętności pracy w grupie, planowania i realizowania miniprojektów, ale również ma przełożyć się na realne umiejętności potrzebne w przyszłej pracy zawodowej.

Inicjatywa zrodziła się podczas rozmów z młodymi ze świata, którzy jeździli na ŚDM. Wolontariat Plus ma być dopełnieniem Targów Powołaniowych, które towarzyszą ŚDM od 2002 roku i mają za cel pomóc młodym ludziom odnaleźć własną drogę duchową. Młodzież współczesnego świata ma coraz trudniejszy start zawodowy: młodym stawia się wysokie wymagania, a setki osób ubiegają się o jedno miejsce pracy i jej zdobycie staje się niezwykle trudne. Z drugiej strony, pracodawcy wciąż szukają pracowników, a przynajmniej tego jednego – odpowiedzialnego, zdolnego, o otwartym umyśle, potrafiącym wyczuć potrzeby współczesności. Nie pozostało nic innego, jak wziąć sprawy w swoje ręce i zdobyć te umiejętności. Po co? A jak mi się nie uda? Może to nie dla mnie? – te pytania to właśnie zakopywanie, marnowanie powierzonych nam talentów. Młodzież, która już zgłasza się do programu, nie poddaje się takiemu myśleniu. Wolontariusze, gotowi na wyzwania współczesności, startują z Wolontariatem Plus!

Wszyscy zaangażowani będą działać systematycznie przez kolejne… 21 miesięcy! Spotkania, warsztaty, rozmowy, samodoskonalenie, zrozumienie potrzeb rynku pracy – to plan do wykonania. Pomysłodawcy Wolontariatu Plus byli świadomi, że podejmują bardzo trudny temat, a osiągnięcie sukcesu na pewno nie jest możliwe w ciągu jednego kursu. A współcześnie jest przecież mnóstwo takich pokus: „Zdaj maturę w tydzień!”, „Język angielski w miesiąc!”, „Milion za jeden SMS!”. To tak nie działa. Wolontariat Plus to praca długotrwała i wytrwała, nie wielkie i imponujące akcje, za to ciągłe stawianie kroków naprzód. Tylko taki wynik się liczy.

Owocem tych spotkań będzie również wykorzystanie i sprawdzenie nabytych kompetencji przy organizacji Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016. Wolontariusze-liderzy przygotują i przeprowadzą podczas ŚDM konferencje, warsztaty i treningi, zaproszą także ekspertów w tych dziedzinach ze świata.

To nie wszystko! Praca nie zakończy się wraz z ŚDM 2016. Młodzi będą pomnażali talenty, działając dalej w swoich środowiskach, grupach czy duszpasterstwach, rozwijając swoje umiejętności oraz szkoląc innych. Tym samym ŚDM wyda kolejne, piękne owoce pracy z młodzieżą. Gdy dzielisz się swoimi talentami, tak naprawdę one się mnożą!

OKIEM UCZESTNIKA:

"Wolontariat+ to projekt skierowany do wolontariuszy, którzy są gotowi przez najbliższe dwa lata spotykać się regularnie raz w tygodniu, aby małymi krokami uczyć się pracy w grupie, odkrywać swoje talenty i pasje oraz samodzielnie podejmować zadania. Podczas wczorajszego wykładu pt. "Czy obecnie jest trudniej, a może jest inaczej?", który odbył się w Auli Uniwersytetu Papieskiego przy ul Bernardyńskiej 3, pan dr Jerzy Kołodziej pokazał nam specyfikę czasów, w których żyjemy oraz przedstawił perspektywę patrzenia na naszą rzeczywistość w kontekście przygotowania do pracy zawodowej. Dowiedzieliśmy się, że aby odnaleźć swoje talenty należy zacząć myśleć o innych. Kamila podzieliła się swoim świadectwem z bycia wolontariuszką podczas Światowych Dni Młodzieży oraz tym, jak bardzo modlitwa (jej samej i jej bliskich) pomogła w zrealizowaniu tego marzenia. Przed nami wiele pracy i wyzwań, których warto się podjąć! To dopiero pierwsze spotkanie, wprowadzające w projekt, w którym mogą wziąć udział osoby chcące zaangażować się w wolontariat ŚDM. Za tydzień (30.10, o godz. 18.00, miejsce to samo) dowiemy się czego nie nauczą nas w szkole, a jest nam potrzebne w życiu. Zapraszamy!" [Dorota Borkowska, wolontariuszka]


oprac. Katarzyna Kucik, Alicja Zell
fot. Sekcja Wolontariatu


Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Pozostając na tej stronie, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookies.

Potwierdzam