data: 26.07 - 31.07.2016

Aktualności

Powrót

ŚDM jako zjawisko (pop)kulturowe - debata

2015-01-23

O granicach między sacrum a profanum, o wykorzystaniu narzędzi kultury popularnej w promocji ŚDM i roli sztuki w ewangelizacji w perspektywie jubileuszu chrystianizacji Polski i Światowych Dni Młodzieży dyskutowali 11 grudnia w Krakowie uczestnicy debaty zorganizowanej przez Narodowe Centrum Kultury.

Krakowskie spotkanie było oficjalną inauguracją prac zespołu ds. kompetencji kulturowych Kościoła, który działać będzie przy Narodowym Centrum Kultury. Ekspertami zespołu są: ks. prof. Witold Kawecki, ks. prof. Marek Lis, ks. prof. Andrzej Draguła oraz prof. Zbigniew Treppa.

Debata odbyła się pod hasłem: „Wiara, która nie staje się kulturą, jest wiarą nie w pełni przyjętą, nie w całości przemyślaną, nie przeżytą wiernie” (św. Jan Paweł II). Ks. prof. Witold Kawecki podkreślał, że słowa te nabierają szczególnego znaczenia dziś, gdy pogłębia się nieufność między Kościołem a światem kultury. Uważa on, że dialog między kulturą a wartościami religijnymi jest konieczny. Kościół musi być jednak przygotowany do właściwego odbioru sztuki. - Brak kompetencji kulturowych Kościoła rodzi brak wiary, bo kryzys kultury jest kryzysem wiary – mówił.

O odpowiedzialności Kościoła w sferze kultury audiowizualnej mówił filmoznawca ks. prof. Marek Lis. Jego zdaniem Kościół powinien wykorzystywać w komunikacji ze społeczeństwem nowe media, m. in. serwis YouTube. - Czemu nie zrobić serii "trzyminutówek", bo te filmy się najlepiej oglądają i w nich opowiedzieć coś ważnego? Czemu nie sięgnąć do sprawdzonych materiałów audiowizualnych, a przy okazji zainwestować w ten potencjał, który nie wymaga już wielkich nakładów? – proponował w kontekście przygotowań do ŚDM i jubileuszu chrztu Polski.

Na pytanie, czy Światowe Dni Młodzieży to wydarzenie popkulturowe, próbował odpowiedzieć koordynator generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM bp Damian Muskus.  - Kultura popularna może być pomocą w promowaniu jakiegoś wydarzenia, nie wolno nam jednak zapominać, iż  atrakcyjność tego narzędzia stwarza niebezpieczeństwo zatrzymania się na samej formie. Ewangelia nie jest komiksem, zabawą, ale najważniejszą historią o spotkaniu  człowieka i Boga – zauważył, przyznając, że dziś wszyscy jesteśmy zanurzeni w popkulturze i jest ona atrakcyjna zwłaszcza dla młodych. Przestrzegał jednak przed niedocenianiem młodych ludzi. - Przekonanie o tym, że młodzi nastawieni są jednak wyłącznie na to, co łatwe i przyjemne, jest dla nich wyłącznie krzywdzące. Droga do nich nie może być drogą na skróty, bo stanie się drogą donikąd – podkreślił. Alternatywą jest edukacja i formacja, cierpliwe towarzyszenie młodym, dialog z nimi, poznanie ich oczekiwań i pomoc w poszukiwaniu sensu życia.HYMN2.jpg jpg 313.49 KB 23-02-2015 Pobierz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Pozostając na tej stronie, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookies.

Potwierdzam