data: 26.07 - 31.07.2016

Aktualności

Powrót

B>M - Św. Rafał Kalinowski

2014-08-24

Ubóstwo w drodze
Św. O. Józef Rafał Kalinowski (1835 – 1907)

Józef Kalinowski należał do rodziny bogatej. Znakiem tego był wykup przez rodzinę dla niego miejsca na saniach, gdy został zesłany na Sybir. Niewielu więźniów było na to stać. Józef jednak już w tej drodze odsłonił ewangeliczne rozumienie ubóstwa. On dzielił się tym, co posiadał, a skoro miał miejsce na saniach, gdy widział padających ze zmęczenia rodaków, którzy pieszo wędrowali na miejsce zsyłki, sam wychodził z sań, a swe miejsce na pewien czas zostawiał padającym. Wielu umierało w drodze na zesłanie. Józef pomagał towarzyszom niedoli w dotarciu do miejsc postoju, aby nabrali sił. Ewangelicznie rozumiane ubóstwo nie polega na tym, by się wyrzekać  i nic nie posiadać, ale na tym, aby się umieć dzielić tym, co posiadamy.

Zdumiewają Listy, jakie Józef Kalinowski pisał z miejsc zsyłki do swej rodziny, a w nich dość często prosił o podanie pieniędzy. Jego krewni nawet byli z tego niezadowoleni. On tych pieniędzy nie potrzebował dla siebie, on je potrzebował dla wielu ludzi tak kolegów zesłańców, jak i ludzi miejscowych, u których dość szybko zyskał autorytet. On tym autorytetem promieniował przez całe życie od młodych lat i to w każdej sytuacji, w jakiej się znalazł.

Wielu dziś zastanawia się nad pytaniem, dlaczego w naszej Ojczyźnie tak mało ludzi cieszy się autorytetem. Są tacy, którzy szukają recepty na autorytet, aby go u siebie wypracować. Chcieliby mieć autorytet, a nie wiedzą, jaka droga do niego prowadzi. Spotkanie ze św. Józefem Kalinowskim jest wyjątkowo cenne, bo on promieniował autorytetem tak wielkim, że gdy go - jako jedną z ważnych figur Powstania Styczniowego na Litwie – aresztowano, zamieniono wydany na niego wyrok śmierci na 10 lat zsyłki na Syberię. Powód był jeden: wrogowie obawiali się kultu męczennika jakim Józef, po straceniu, zostanie otoczony.

O. Józef Rafał Kalinowski już od młodości odsłania sekret autorytetu, a jest nim umiłowanie prawdy i sztuka jej przekazu z miłością tak do tych, którym się ją przekazuje, jak i do tych, o których się mówi. Miłość wie kiedy, komu i dlaczego można przekazać prawdę. Jej bowiem nie wolno mówić tylko dlatego, że się ją zna. Przekaz prawdy jest określony co do godziny przez samego Boga. Józef, jako decydujący  o powstańczych zmaganiach, wiedział dużo i znał tysiące ludzi zaangażowanych w Powstanie, ale wiedział również, że jest to jego tajemnica i nigdy nikomu jej nie przekazał. Autorytet jest budowany na zaufaniu, a ufać można jedynie tym, którzy znają wartość tajemnicy i, jeśli ona dotyczy bezpieczeństwa i życia drugiego człowieka, nigdy przez nich nie zostanie ujawniona. Człowiek z autorytetem dużo wie, ma zawsze otwarte uszy i oczy, ale język zamknięty i nie mówi ani jednego słowa, którym mógłby zranić innego człowieka.

Tak rozumiany autorytet ceni godność człowieka i jego wolność. Dla Józefa Kalinowskiego, który by inżynierem wojskowym, wielkie wartości to: Bóg – Honor – Ojczyzna. Dla nich był gotów oddać życie. Tak też uczynił. Skoro nie zmarł na Syberii, po dziesięciu latach - nie mając prawa wracać w ojczyste strony - udał się jako emigrant do Francji. Tam przez pewien czas wychowywał bł. Augusta Czartoryskiego, a widząc, że jutro Ojczyzny zleży od tych trzech wielkich wartości, postanowił zrezygnować z wszystkiego i wybrał drogę karmelity, przyjmując imię O. Rafał.

Dlaczego przyjął karmelitański habit? Bo był inżynierem wojskowym i doskonale znał wartość drogi. W wojsku specjaliści od dróg decydowali o szybkim i sprawnym przerzucaniu wojska tam, gdzie być powinno. Kto się spotkał ze św. Teresa Wielką i św. Janem od Krzyża ten wie, że oni należą do inżynierów drogowych w świecie ducha. A kto przyjmuje tę duchowość doskonale rozumie ewangeliczne ubóstwo. Jezus powiedział: „Ja jestem Drogą” i wezwał uczniów, aby szli za Nim. Na drogę jest potrzebny plecak, a w nim to, co konieczne do życia. Wszystko inne trzeba zostawić, a jeśli spotkamy kogoś w trudnej sytuacji, należy mu pomóc tym, co nasze.

Spotkanie ze św. Rafałem Kalinowskim odsłania duchowy wymiar ubóstwa, które odnosi zwycięstwo w najtrudniejszych sytuacjach. Józef Kalinowski jako zesłaniec przez kilka miesięcy pracował w kopalni z kulą u nogi, bo tak ograniczono jego wolność. On jednak był w stu procentach wolny duchem i tej wolności nigdy nie stracił. Uczył jej wielu ludzi, siedząc w konfesjonale w Czernej, Wadowicach,  w Krakowie. On w habicie dalej był inżynierem wojskowym, specjalistą w prowadzeniu ludzi dobrej woli drogą wolności.
Ubóstwo ewangeliczne to kamień węgielny autorytetu.

Ks. Edward Staniek

ŚW. RAFAŁ KALINOWSKI - KONSPEKT KATECHEZY.doc doc 101.5 KB 02-03-2015 Pobierz
ŚW. RAFAŁ KALINOWSKI - BEATYFIKACJA.docx docx 35.12 KB 02-03-2015 Pobierz
ŚW. RAFAŁ KALINOWSKI - KANONIZACJA.docx docx 29.66 KB 02-03-2015 Pobierz
ŚW. RAFAŁ KALINOWSKI - PLAKATsmall.png png 504.88 KB 02-03-2015 Pobierz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Pozostając na tej stronie, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookies.

Potwierdzam