data: 26.07 - 31.07.2016

Aktualności

Powrót

Chodzi o to, by wysłuchać

2017-01-10


O potrzebie słuchania młodzieży, umiejętności udzielania rad i otwartości na działanie Ducha Świętego – z Braćmi Johnem i Markiem ze wspólnoty Taizé, będących gośćmi trzeciego spotkania rekolekcji „Ogień dla nas i całego świata”, rozmawia Zofia Świerczyńska.

Zofia Świerczyńska: Radość, prostota, miłosierdzie. To jedne z głównych haseł charakteryzujących Wspólnotę Taizé. Czy mogą być jednocześnie wskazówką, jak udzielać rad innym?

Brat John:
Brat Roger, nasz założyciel, użył trzech słów – radość, prostota i miłosierdzie, by scharakteryzować życie zgodne z Błogosławieństwami, życie w Duchu. W tym sensie słowa te pomagają nam odkrywać, czy jesteśmy na drodze życia, zgodnej z wolą Boga. Jeśli zachowujemy radość, nawet w momentach trudności; jeśli w skomplikowanym świecie zachowujemy prostotę, skupiając się na tym, co jest najważniejsze; jeśli nasze serca współczują, rozumieją problemy innych, wówczas idziemy drogami Ewangelii. Oczywiście, jeśli nadarzy się sposobność, możemy przypominać o tym innym ludziom, ale przede wszystkim te trzy słowa (radość, prostota i miłosierdzie - zs.) powinny stać się miarą naszego własnego życia.  

Co, jeśli zapytani, sami nie znamy odpowiedzi i nie potrafimy pomóc osobie, która prosi o radę?

Duchowy dar rady nie oznacza przede wszystkim udzielania rad innym ludziom. Brat Roger polecił nam nie tyle dawać rady, ale być ludźmi słuchającymi. To Duch Święty jest naszym doradcą i pomaga nam podążać drogą Jezusa. Gdy ktoś przychodzi do nas z problemem, naszą główną powinnością jest wysłuchać go z otwartym sercem. Czasem tylko tyle wystarczy, by on czy ona wiedzieli już, jaką drogę wybrać. Wyrażając to, co przeżywają, przy założeniu, że natrafią na słuchające ucho, sprawy zazwyczaj stają się jaśniejsze. Podczas gdy udzielając rad, ryzykujemy narzucenie swojego własnego sposobu myślenia, a tym samym odbieramy drugiej osobie jej wolność przed Bogiem.

Czy i jak można kształtować w sobie dar rady?

Odkrywamy dar rady w byciu otwartymi na to, co Bóg z nami zdziała. Ta otwartość jest wsparta przez długą modlitwę w ciszy, w której wyciszamy cały hałas, który chce zagłuszyć nasze najgłębsze „ja”. Dowiadując się stopniowo, jak odróżnić własne pragnienia od woli Bożej przeznaczonej dla nas, jesteśmy w stanie bardziej pomóc innym w rozeznaniu.

Wspólnota Taizé troszczy się o jedność chrześcijan. Jak dobrze radzić tym, którzy są niewierzący lub wyznają inną wiarę? Jak do nich dotrzeć?

I tu podobnie, nasze pierwsze zadanie to stworzyć więź, przyjaźń i zaufanie z tymi, którzy nie podzielają naszych przekonań. A to oznacza również odkrywanie, jakie charyzmaty i dary otrzymali ci ludzie, i czego możemy się od nich nauczyć. Nie zmuszamy naszych przyjaciół, by myśleli identycznie jak my, staramy się zrozumieć ich takich, jakimi są. Kiedy zaufanie jest zbudowane, wówczas może nadarzyć się okazja, że wyrazimy naszą wiarę w sposób, który zostanie zrozumiany, a który nie będzie odebrany jako coś na kształt prozelityzmu, czyli nawracania innych na swoją wiarę. Jeśli ludzie widzą, że jesteśmy szczęśliwi i wypełnieni wiarą – to zazwyczaj niesamowicie ich pociąga. Wówczas sami zadają pytania, a my możemy podzielić się tym, co dla nas najważniejsze, bez poczucia, że powinniśmy narzucić komuś nasze poglądy czy wyobrażenia.

Europejskie Spotkania Młodych można traktować jako przedłużenie Światowych Dni Młodzieży. Dlaczego młodzież potrzebuje takich wydarzeń?

Brat Marek:
Ponieważ takie wydarzenia są s p o t k a n i a m i, to znaczy stwarzają szeroką przestrzeń, w której w przyjaznej, pogodnej atmosferze, bez lęków i w pełnej wolności młodzi ludzie mogą skonfrontować z innymi swoje własne poszukiwania tego, co w życiu najważniejsze, co nadaje ludzkiemu życiu sens, co stanowi o jego wartości. Ci „inni” to oczywiście wielka liczba rówieśników z różnych krajów, ale również osoby, którym można zaufać (tu wiek się nie liczy), a młodzi mają znakomite wyczucie, komu można zaufać, kto ich traktuje poważnie, nie będzie nimi manipulował. I chętnie takich osób słuchają.

Jak Bracia sądzą, dlaczego młodzież tak licznie uczestniczy w spotkaniach w Taizé? Czego szukają, odpowiedzi na jakie pytania nurtują młodzież przyjeżdżającą na spotkania?

Najlepiej byłoby zapytać o to samych młodych ludzi. W Taizé dzień w dzień, całymi wieczorami, my, bracia, ich słuchamy. Po wieczornej modlitwie całej Wspólnoty część z nas zostaje w kościele Pojednania, stajemy wokół, modlitwa śpiewem trwa jeszcze długo, i wtedy każdy może podejść. Lista pytań, jakie słyszymy, jest tak długa, że trudno zacząć je wyliczać. Jedne są proste, nawet banalne, inne ujawniają wątpliwości w wierze, rozterki duchowe, wahania. Często jesteśmy pytani, jak rozpoznać powołanie i bardzo często, jak sobie radzić z najróżniejszymi cierpieniami. Są i takie, którymi ktoś chce nas wystawić na próbę. Ale nawet najdziwniejsze pytanie staramy się potraktować poważnie, bo to nierzadko początek głębszej rozmowy. Może to jest jeden z powodów, dla których przyjeżdżają?

Jak zachęcić do tego, by po Światowych Dniach Młodzieży nie zatrzymywać się, ale wciąż rozniecać ogień zapalony w sercach podczas ŚDM?

Głęboko utkwiła nam w pamięci i w sercu zachęta, którą Brat Roger często kierował do młodych ludzi, kiedy rozmawiał z nimi pod koniec ich pobytu w Taizé czy na koniec spotkań europejskich. Prosił, żeby tym, co zrozumieli z Ewangelii, choćby to było niewiele, zaraz starali się podzielić z innymi. Akcent kładł zawsze na to „choćby to było niewiele” i „zaraz”. On wszystko, co jest dziś znane jako „Taizé”, w ten sposób tworzył. My staramy się iść tą samą drogą.
21 stycznia w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach odbędzie się trzecie spotkanie w ramach rekolekcji "Ogień dla nas i całego świata". Tematem będzie kolejny z Darów Ducha Świętego - Dar Rady, o którym będą opowiadać bracia ze wspólnoty Taizé: brat Marek i brat John. W modlitwie pomoże nam grupa Taize z Jezuickiego Duszpasterstwa Akademickiego WAJ, których poznamy także przez film i świadectwo.

Program rekolekcji:

16:30 rozmowa z gośćmi, prezentacja wspólnoty
18:00 Msza Święta
19:00 modlitwa i konferencja

Relacja online z rekolekcji będzie odbywać się na kanale YouTube oraz na Twitterze.
Bądźcie z nami, by płonął ogień ŚDM!


Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Pozostając na tej stronie, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookies.

Potwierdzam