data: 26.07 - 31.07.2016

Aktualności

Powrót

Kardynale, dziękujemy za zaufanie!

2016-12-07 / News

Światowe Dni Młodzieży to jedno z najważniejszych wydarzeń tego roku. Te dni mogły odbyć się w Krakowie dzięki staraniom arcybiskupa Stanisława Dziwisza. 8 grudnia Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację Kardynała Dziwisza z posługi Arcybiskupa Metropolity Krakowskiego i mianował nim abp. Marka Jędraszewskiego, dotychczasowego Metropolitę Łódzkiego.

8 grudnia w krakowskiej Kurii Metropolitalnej kardynał Stanisław Dziwisz spotkał się z przedstawicielami mediów. Powitał w Archidiecezji Krakowskiej swojego następcę, oraz złożył podziękowania wszystkim współpracownikom, całej Archidiecezji Krakowskiej oraz pracownikom środków przekazu za zrozumienie i wsparcie podczas 11-letniej posługi na urzędzie Metropolity Krakowskiego.
W przemówieniu kardynał poinformował, że rezygnację złożył już w 2014 roku – Wobec rozpoczętych już wówczas przygotowań do Światowych Dni Młodzieży 2016 w Krakowie, z woli Ojca Świętego podjąłem się dalszej posługi – wyjaśniał.

ŚDM wspólnym dziełem

– Wspólnie przeżyliśmy wiele ważnych wydarzeń, które zapisały się na stałe w historii krakowskiego Kościoła – mówił podczas spotkania z mediami kard. Dziwisz. Jednym z takich wydarzeń były Światowe Dni Młodzieży, które odbyły się w Krakowie w lipcu 2016 roku, również dzięki staraniom kardynała Dziwisza.

Po ogłoszeniu w 2013 roku przez Papieża Franciszka, że miejscem następnych Światowych Dni Młodzieży będzie Kraków, kardynał Dziwisz podkreślał, że Kraków i Polska radują się, że na nowo stają się miastem i państwem młodości. – Prosimy, abyście wnieśli w naszą ojczyznę entuzjazm, dobrą nadzieję na przyszłość, bo nam tego oparcia w Was potrzeba – mówił wtedy do młodzieży.
O kulisach starań, by Światowe Dni Młodzieży odbyły się w Krakowie, kardynał Dziwisz opowiadał podczas spotkania po ŚDM „Are You Ready? Yes!” w krakowskiej Tauron Arenie.

 – Wspólnie z kard. Kazimierzem Nyczem poszliśmy do Ojca Świętego, mówiąc, że polska młodzież chętnie widziałaby ŚDM w Polsce, w Krakowie. I wtedy Ojciec Święty, stwierdził, że się zastanowi, że zobaczymy. Dołączyli się inni biskupi i tak ostatecznie Ojciec Święty Franciszek zadecydował – te dni będą w Krakowie.

Kardynał podkreślał również, że bez młodzieży ŚDM nie mogłyby się udać – Pomyślałem sobie „mogę liczyć na młodzież”. Bo jeśliby młodzież nie przyjęła tej myśli, to by się nic nie udało. Trzeba było mieć dużą odwagę i zaufanie, i miałem je. Do naszego społeczeństwa, do młodzieży, do Kościoła. A wiecie, że były różne głosy także sprzeciwu. Dziś wszyscy są szczęśliwi, bo te dni wniosły bardzo dużo w życie naszych rodaków w Polsce i za granicą, bardzo dużo wniosły w życie Kościoła.

Troska o przyszłość Kościoła

Już podczas Mszy Świętej Otwarcia na krakowskich Błoniach 26 lipca, kardynał wyraził troskę o to, by te dni nie stały się wyłącznie wspomnieniem – Z czym wrócimy? – pytał – Podejmijmy wyzwanie. Dzielmy się w tych dniach tym, co mamy najcenniejsze. Dzielmy się naszą wiarą, naszymi doświadczeniami, naszymi nadziejami. Drodzy młodzi przyjaciele, formujcie w tych dniach wasze umysły i serca! – mówił podczas homilii.

– Musimy zrobić razem wszystko, aby te dni nie przeszły tylko do historii, ale aby trwały, aby wyciągnąć wnioski dla Was, dla Kościoła, dla społeczeństwa, żeby nie stracić tego, co zyskaliśmy – mówił podczas spotkania w Tauron Arenie.

Do czasu kanonicznego objęcia rządów w Archidiecezji przez nowego Arcybiskupa Metropolitę, ksiądz kardynał Stanisław Dziwisz z woli Ojca Świętego będzie sprawował posługę Administratora Apostolskiego Archidiecezji Krakowskiej. Termin zmiany będzie ustalony z następcą kardynała, ks. abp. Markiem Jędraszewskim. Ks. Kardynał zapowiedział, że w stosownym czasie skieruje również słowo do Archidiecezji Krakowskiej.


Zofia Świerczyńska

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Pozostając na tej stronie, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookies.

Potwierdzam